Lifestyle, за внатрешни работи, дизајн & фенг шуи

Tag: се создаде

Греј инспирација – нијанси на сива боја

Го сакам сива, и да се измеша сите нијанси од бела до црна. Јас никогаш не се уморни од овие слики од сива нијанси стилизирана од страна на талентирани шведски стилист Tina пеколот Берг. Нејзината употреба на просторот, текстура и сива боја е феноменално. Сивата инспирација тема пука беше уредничкиот за Elle внатрешни работи во соработка со фотографот Petra Bindel.

 

grey

Прочитај Повеќе

Инспириран од есента

Сите сезони имаат шарм, но на есен со сите неверојатен приказ на бои е мојата омилена! Јас многу го сакам лисја се менува бои, на топло сонце на ладилникот дена, јасни временски услови, тикви, диви печурки и сите убави природни бои инспирирани од есента, како изгорена портокалови, црвена, mossy зелена, растенија и дрва, сиво и кафена. Есен е исто така одлично време да се сменат до вашиот дом декор. На продавници се полнат со сите нешта падне за дома.

 

Inspired by autumn

 

Меѓутоа од друга страна, нема потреба да се кандидира на продавници целосно да преработиш сите внатрешни и додатоци во нашите домови. Започнете со некои природни есен елементи. Не постои ништо толку едноставно како sprucing до простор со природни елементи. Главата на вашиот двор и се собираат желади, остава, гранчиња и бобинки да се создаде мала есен вињети низ вашиот дом. Љубов овие прекрасни есен инспирирана бои! Не можам да дочекам да започне транзиција мојот дом за есен сезона! Прочитај Повеќе

Магнус Pettersen е номиниран за Ел Декорација најдобар британски Дизајн награди 2013

Магнус Pettersen е номиниран за Ел Декорација најдобар британски Дизајн награди 2013. Неговата колекција вклучува индустриски стил Шкафче мебел серија, кој ги комбинира поцрнети пепел и алуминиум со сложени перфориран детали, и Светилник маса светлина, инспириран од светилници. Јас особено како на лента Контра столче во цврста пепел или орев текстура и, исто така, на зашеметување бетон и стакло Leimu светлина што го создал за Iittala.

 

Magnus Pettersen is nominated for Elle Decoration best British Design Awards Leimu_Iittala

 

Магнус Pettersen меша утилитарната и деликатно елементи за да впечатлива ефект и за 2013 дебитираше неговиот самостоен бренд, Магнус Pettersen Студио. Прочитај Повеќе

Булдог евиденција од страна Emmeselle

Овој англиски булдог од Emmeselle се пресели во мојот дом пред малку и веќе се најде свое место во мојата дневна соба! Булдог постер од Emmeselle се направени од страна на талентирани илустратор и графички дизајнер Мона Stenseth Ларсен, кој создава уникатен рачно изработени дизајн и графика. Таа има напор поставен цртеж стил и нејзината работа е инспиративна, креативни и оригинални и совршено се вклопува да им даде на мојот домашен тоа екстра специјални допир!

 

Bulldog Poster by Emmeselle via purodeco

 

На пуштање во работа на Emmeselle беше директен резултат на нејзината желни посветеност на рачно изработени визуелна изрази во комерцијални поставувања, заедно со желбата за промена на дигитални масовно произведени стил и наместо издвоите со свој сопствен линија и изразување. Нешто Emmeselle навистина успеале со нејзиниот едноставен стил кој го нагласува нејзиниот идеи за максималниот капацитет. Прочитај Повеќе

Херман Милер создава сонот Имс Вуд Чаир

Херман Милер воведува на Имс Формовани Вуд Чаир. Тоа е неверојатно колку само промена на материјал дал овој класичен стол единствен и свеж изглед. Во чест на органски форми, елегантни линии, и чесни материјали на класичниот делото на Чарлс и Реј Имс, ова седење салда двете добар изглед и траен удобност. Јас не знам дали тие ќе бидат достапни тука во Норвешка, но не можам да дочекам да ги видите во лице.

 

 

Purodeco_the Eames Molded Wood Chair 6

 

Во својата долгогодишна посветеност на визијата на Eameses "на континуирана истражување, откривање и префинетост, Херман Милер воведува Формовани Вуд страна Чаир. Креирање на класичен школка стол од дрво беше овозможено од страна на револуционерните денешниот 3-Д дрво технологија, при што дрво е исечено на шпагети-тенки ленти, а потоа залепени назад заедно. Флексибилност на композитни значи дека тоа може да се наведнуваат, крива и мувла во форма, и затоа што техниката ја намалува дебелината потребни за дрво, резултатот е елегантно облик, но силни и издржливи школка. Ова е една автентична Имс производот од страна на Херман Милер. Прочитај Повеќе

1 Објектот во 1 Минута од Пјер Лота

Француски дизајнер Пјер Лота го започна проект што тој го нарекува 1 Објектот во 1 Минута од Пјер Лота. Тој создава видео од него монтажа еден од своите страшни дизајни парчиња од импровизирани материјали и прави се појавуваат толку едноставно. Секое видео е под 1 минута. Пјер Лота е навистина неверојатно и најдобро од сите таму се главно направени од рециклирани материјали.

 

 

Во иста линија на Пјер Лота,Додади интерактивни дизајн видео програма емитуваат во 2009, “Еден објект во една минута во 2013 година” е нова кратка програма за еко-дизајн дека фази на создавањето (и правење на) на поетски објекти со користење на минимум на материјална и & за помалку од една минута. Управувано од естетика и етика посветеност да се нагоре велосипедизам, Пјер Лота надминува материјал со апропријација, пренасочување, менување било секојдневни предмети од својата првична употреба. Со минимум технички работи и некои белешки и рециклирани материјали кои попрво може да се, исто така, повторно да се користат) тој покажува можноста за избегнување на фрлање предмети, кои се уште може да биде корисно ако тоа е трансформирана со допир на имагинација. Оваа програма ќе настапат нови епизоди Неделен предавањето, каде Пјер Лота ќе се обиде повторно да плени материјали, така што почетна производ е поетски, и изненадувачки преобрази. Прочитај Повеќе

Агнес вазни од Normann Копенхаген

Агнес Фрајс е дизајниран на Васе Агнес колекција за Normann Копенхаген. Ова е едноставен и спротивставени спектар на вазни, кои се украсени со интензивна црна потези. Јас многу го сакам контраст помеѓу парична казна бел порцелан и црна потези што ги дава остри и графички чувство. Верувам дека една од овие убави вазни ќе се преселат кај мене наскоро!

Agnes Vases from Normann Copenhagen

 

На вазни се бели со црни графички рака насликани удари применува на врвот на вазна. Ова значи дека сите вазни се малку различни и им дава на сите свои единствена личност. На Agnes вазни се достапни во седум различни големини и сите се убави парчиња со или без содржина. Користете една вазна од себе, место неколку различни големини заедно или создади своја сопствена изглед преку комбинирање на Agnes вазна со други вазни од целиот дома. Прочитај Повеќе

Рециклирани Божиќ трендови на 2012

Рециклирана и upcycled е една од Божиќ трендови на 2012. На убаво нешто за овој тренд е во тоа што можете да tweak декор да се погледне рустикален, модерна, минималистички и традиционални или кој било стил преферираш. Некои од моите омилени рециклирани и upcycled DIY идеи се да се користи гроздобер книги или белешка листови да се направи синџир Божиќ, орнаменти или доаѓањето календар. Овој тренд Ви овозможува да добиете креативни со вашите ѓубре; резултатот станува лични, уникатен и оригинален!

 

Recycled

Прочитај Повеќе

Сиеста Зелена светилки

Сиеста Зелена светилки креирано од Zuzanna Malinowska и Marcin Wronski од Сиеста Студио комбинира растенијата тенџере и маса светилка за да се направи забава комбинација која го става во центарот на вниманието на раст на растенијата. А опасно loveable, едноставна, а сепак умен концепт кој ни прават дојдат поблиску до природата.

 

Siesta Green Lamp

 

Сиеста Зелена светилки е уникатна комбинација на светло и цвет тенџере, каде што може да посади што сакате. Тоа е вас, кои го даде лик кој се развива секој ден со раст на вашиот растенија. Заедно со форма и раст на ниво не само на изглед се менува, но исто така неверојатно игра на светлината и сенките фрлена од неа. Уникатен и изненадувачки секој ден, ќе ги споделите вашите радости и направи да се чувствувате подобро кога сте тажни. Сиеста Зелена светилки комбинира две сосема различни предмети. Unanimated објект оживеа, на живи растителни стекнати изненадувачки својства – се покажа дека тие се совпаѓаат едни со други толку многу што тие станаа неразделни. Прочитај Повеќе

Промена монета депозит ламба

Промена монета депозит ламба од фински дизајнер Тимо Niskanen изгледа едноставно, елегантна и убава - но тоа светилка е многу повеќе отколку само добар изглед. Промена е создаден со мисла на минимизирање на употребата и моќ и со тоа помагајќи мајката природа.

 

Change coin deposit lamp

 

На Промена монета депозит ламба е концепт кој се обраќа нашето човечко однесување и на влијанието што ние како општество се има на нашата природна средина. На Промена монета депозит ламба е задача светлина наменети за јавните простори, како што се библиотека, поттикнување на корисниците да го исклучите светлата кога оставајќи биро / работната површина. Со цел да се вклучите светилка на, мора да депонира монета во слот вградени во поддршка на базата на светлината. Отстранување на вашите пари по употребата, прекинувачи ламба Off - заштеда на пари и енергија.

 

Change coin deposit lamp

 

 

Change coin deposit lamp

 

 

Повеќе за Промена монета депозит ламба

 

 

Кутија куќа

Кутија куќа се наоѓа во градот Фиренца во Италија. Оваа стара работилница дрводелецот е редизајниран во една мансарда, помош на серија од околу триста старите дрвени кутии. Архитектите се сврте на екс-индустриски простор се користи за столарија во пространа и оригинални мансарда. Прекрасната мешавина на гроздобер мебел, смели бои и уникатни објекти парчиња направи стил изгледаат одлично.

 

Box House

 

Инспирирани во своето минато, на Кутија куќа е мешавина на модерни минимализмот и историја. Триста гласачки кутии, и единствена визија на архитекти Алесандро Capellaro и Сабрина Bignami од б-лак, се претвори екс-индустриски простор се користи за столарија во пространа и оригинални мансарда во Фиренца, Италија. Тие видов потенцијалот на просторот и зеде врз предизвикот на трансформира во модерен дом без да се загрозат на шармот на својата историска суштина. Прочитај Повеќе

ConcreteWall - единствена & реални позадини

Дали сакате да се трансформира вашиот простор во нешто ново? Обиди се со овие прекрасни, суровини и реални позадини од норвешката компанија ConcreteWall. Собирање ConcreteWall е резултат на фотографирање суровини и рафиниран бетонски ѕидови, суровини гареж блок ѕидови па дури и графити, на локации низ Норвешка. Постои шема е некогаш се повторува, нешто што резултира со многу реални и уникатен финиш и скандинавските дизајн во своите најдобри.

 

ConcreteWall

За две години, Норвешката-базирани ConcreteWall опфатени ѕидови во конкретни светот. ConcreteWall е воден од страна на норвешкиот фотограф Том Haga и неговиот партнер Лена Johnsen. ConcreteWall дојде низ кога парот сакаше бетонски ѕид во нивната куќа во Ставангер. Кога бетонски ѕид стана премногу скапо Том зеде слика од бетонски ѕид и му го отпечатен на ролна на тапет. Фотографии на ѕидот беа објавени на социјалните медиуми и хит на индустриски стил ентериери право во срцето и пораката беше се шири низ мрежата. Прочитај Повеќе