Lifestyle, за внатрешни работи, дизајн & фенг шуи

Tag: еко-пријателски дизајн

Finding Inspiration in Eco Chic Design Ideas

Finding Inspiration in Eco Chic Design Ideas can save you money. It helps save the environment. Sure, it is true that making more eco-friendly decisions can do both of these things, but going green can also instill a sense of individuality and character in your home. There is no need to ever compromise a chic sense of style for more environmentally friendly design options. Прочитај Повеќе

Innovative contemporary Scandinavian design

Be&liv creates innovative and contemporary Scandinavian design. They have some great news in their lineup this year. The Blossom lampshades and a new summery color of the Petals fruit bowl – dusty pink. And also a whole new product in be&liv’s product range; Lily cake stand.

Прочитај Повеќе

Андерсен & Voll затворен градина во млекото

А за собирање на специјализирани алатки, Затворен Градинарство Проектот е сон урбана зелена палецот е. Дизајнирано од норвешката дизајн студио Андерсен & Voll за канадскиот магазин Mjölk, која пара меѓународни дизајнери со локални занаетчии да создаде мали homeware линии.

Прочитај Повеќе

New products from be&живот

биде&Лив имаат некои нови производи, Цвет свеќа сопственикот & Ливчиња овошје сад. Сите производи се дизајнирани рамен и лесно се mailable и тие цветаат по собранието. биде&Лив е скандинавските дизајн бренд за современите подароци, дома декор и начин на живот предмети. Тие создаваат уникатни производи со свежа пресврт!

 

New products from be and liv via Purodeco - Blossom tea light

 

биде&живот’s first product theme is gifts which come in small packages and make large impact when they blossom after assembly. They think that making products you need to think all the impact it makes to our world. Not just material resources consumption. Flying big boxes full of air around the globe is big part of the carbon footprint of the product. Така биде&живот дизајн што рамна и тие исто така го користи ова како дизајн предност и создава органски форми со природна убавина. Прочитај Повеќе

Стакло Вуд од страна на Алекса Lixfeld дизајн студио

Alexa Lixfeld дизајн студио со седиште во Хамбург, Германија има портфолио која се движи во текот на еден голем избор на проекти, од прибор за на маса и кашмир производи за деца кукли и мирис. Alexa Lixfeld дизајн студио експерименти со текстури и бои и во оваа серија на стакло и дрво комплимент едни со други. Користење на старите калапи во кои стакло е обликуван создаде уникатен дуа – совршена во својата точност.

 

Glass Wood by Alexa Lixfeld design studio 1

 

Alexa Lixfeld Дизајн СтудиоУбава е серија на стаклени парчиња, Стакло Вуд, беше лансиран во Милано во април 2013. На стаклени елементи се рачно изработени и уста-разнесени на работилница во Novy Бор, мал град во Република Чешка, меѓу Lusatian Планини и Централна Бохемија, познат по својата историја на производство на стакло. The glass tradition still survives in hundreds of small factories in the surrounding villages. When confronted with their techniques, Lixfeld decided to celebrate them by combining the glass with the wooden molds that lend it their form in the blowing process. Прочитај Повеќе

Зелен растителен тренд

Зелени растенија се никнуваат насекаде во последно време, со цел да се донесат природа во внатрешноста животната средина. Како ние стануваме повеќе урбанизираниот и надворешен простор поскапоцено, балкон и зелена затворен садење станува се повеќе инвентивни. Маси и еколошките единици се направи простор за кондензиран растенија, или на друго место тие висат од таванот или се сади во многу ѕидови и подови. Дури и осветлување сега е украсен со живописни зелени растенија, Навистина ми се допаѓа овој тренд!

Прочитај Повеќе

Медузата INK столче нови во во Фолклор

Медузата INK столче направени од страна претвори пепел од Феликс Меккормак достапни од Фолклор. Ова е прв во збирка на мебел кој користи лигњи мастило, како дрво боја. Инспирација доаѓа од начинот на обоени лизга често се применува на керамика, каде што може да се види потези и влијанието на човечка рака за работа.

Прочитај Повеќе

Ларс Beller Fjetland за 100% Норвешка во шатор Лондон

100% Норвешка во шатор Лондон 2013 – Ларс Bjeller Fjetland дизајни мебел att постигнува чувство на botheration безвременост и издржливост. Оваа година тој претставува еднакви и дамска Шапка клош, производи thatwill траат генерации.

 

Lars Beller Fjetland 100 Norway at Tent London 9

 

Ларс Beller Fjetland ја основал својата компанија Beller Дизајн во 2011 додека тој беше студент на Берген Националната академија на науките, од каде што дипломирал во 2012. Неговата работа често нуди алтернативни начини на размислување за одржлив дизајн, иницирање неговите процеси од страна на темелно истражување на материјални својства и бараат нови и неочекувани комбинации од нив. Прочитај Повеќе

На ecofriendly Бинди, Дот ко табуретка

На ecofriendly Бинди, Дот ко табуретка тоа е текстилната ко табуретка инспирирани од шарени Bindis дека индиски жени носат на нивните чела. Произлегуваат полкови точка модел е енергична претстава создадена од отфрлените свила sarees.

Прочитај Повеќе

Пауни перница од страна на Sian Елин за Moorbi

Во текот на летото ќе сакаат преземање нашето време и да се релаксираат и ова ecofriendly пауни перница од страна на Sian Елин помага многу. Во микс на бои и дезени се совршени за да додадете една прекрасна летна чувство во вашиот дом е премногу.

Прочитај Повеќе

Ecofriendly Pompom ко табуретка

Не само што се ова ecofriendly светла боја Pompom ко табуретка неверојатно убава, но тоа, исто така, има историја зад себе. Приказната на Pom Pom ко табуретка е дека тоа е направен од рециклирани свила saree е. Авни Студио, индиски дизајнер, дава овие неискористени sarees, кои се одлични материјал, нов живот.

Прочитај Повеќе

Ecofriendly Pompom Столче

Ова ecofriendly Pompom Stoolby Студио Авни е рафал на боја и инспирација за еколошки свесна домови. Малите, светла боја pompoms се направени од рециклирани Sarees, на сликовито обвиткан традиционалната индиска облека носена од жените во Индија.

Ecofriendly Pompom Stool

 

На ecofriendly Pompom Столче Серија е уште еден чуден текстури се инспирирани од различните традиционални облеки и прибор носи низ многу региони користење манипулирање со различни домородните техники. Резултатот е жив 3D тактилни серија што livens на која било од затворен простор. Прочитај Повеќе