Lifestyle, за внатрешни работи, дизајн & фенг шуи

Tag: етнички

Boho Chic in New York

Boho Chic in New York | The lovely Brooklyn home of author and journalist Julia Chaplin can be described as a mix of New York formality and West Coast bohemia. Located in historic Carroll Gardens, the two-story home is full of collected treasures and textiles. The stylish and unique home features a mix of contemporary and vintage furnishings carefully selected over the years.

Прочитај Повеќе

Со вкус на африканските внатрешни

Наидов на овие егзотични стилизирана слики со јасни влијанија од африканските внатрешноста на Ентериер списание. Сите природни и рустикални материјали, убава текстури, форми и дезени во земјата тонови; Не само сакам овој стил со нејзиниот вкусно и топло ритам?

 

A taste of African interior

 

Африкански декор е инспириран од природата, диви животни, шарени ткаенини, маски и резби. Африканската дизајн стил е за сите мешање природен елементи со светли, живописни бои. Прочитај Повеќе

Насловна турнеја – Модерен номад дома

Дома турнеја оди во оваа прекрасна уникатна модерна номад дома. На неверојатни етнички шик дански куќа експонати шарени и уникатен микс на глобалната наоди. Таа има прекрасни детали, шарени додатоци и текстилни и убеден сум дека ќе уживате. Еве некои убави детали снимки.

 

Home tour Modern nomad house

Прочитај Повеќе

Гео Черга со Ella Doran

Ella Doran ја презентира својата нова колекција на карактеристични подароци и дома кабинетите во домот Шоу, Earls Court, Лондон, 13-15 Јануари 2013. Ella Doran го користи своето чувство на современост и боја да се создаде овој иновативен и современ Гео килим колекција.

 

Ella Doran Geo Carved wool rug cream ©elladoran2013

 

Во новата соработка со британскиот килим мало WovenGround (www.wovenground.com), Ella Doran движи надвор од станот, печатени површина со врежан волна килим кој се базира на нејзините наградуваниот дизајн "Гео" и со "Ella Doran Природни колекција ", голем број на килими хиацинт и rati. Прочитај Повеќе

Насловна турнеја – Вила Madalena

Вила Madalena во Сао Паоло во Бразил – Најважниот извор на инспирација за оваа прекрасна вила е бразилски народната уметност. Сите креации во куќата беа замислени како начин за подобрување на самодовербата на Бразилците да се потенцира нивната историја. Личните сеќавања и културни корени имаат посебно место. Резултатот е игрива, пријатна и хармонична. Сакам смели бои кон неутрална база и сите лични и уникатен декорации меша во релаксирана и речиси безгрижен начин.

 

Home tour Villa Madalena

 

За две и пол години, Марсело и Cristiane Rosenbaum живееле во Вила Madalena со своите две деца. Тие се резултат на куќата по три години од залудни пребарување; тие се вљубил во местото и во соседството. Тие редизајн на просторот и направи одликување, кое што изгледа како нив. Куќата е претворен во еден креативен лабораторија, со помош на различни занаети занает Бразил. Оваа куќа е повеќе од само огледало на креативни состојба на умот на своите жители, како што велат: “Таа се однесува на нашите интереси, очекувања и навики. Ова е суштината на нашиот пат дизајн, повеќе од било вистинска придобивка. ”

 

Home tour Villa Madalena3

 

Home tour Villa Madalena2

 

Home tour Villa Madalena4

 

Home tour Villa Madalena9

 

Home tour Villa Madalena5

 

Home tour Villa Madalena6

 

Home tour Villa Madalena7

 

Сите Вила Madalena слики преку Млеко списание

 

 

 

Различни вкусови на Божиќ во Indiska

Indiska имаат оваа година три различни вкусови на Божиќ теми во нивната колекција за да одговараат на различни декор стилови. Тие ги собере сите стилови под знамето различни вкусови на Божиќ; Мулти, Бела и црвена. Ако сеуште не се започнати да декорирате вашиот дома за Божик, најде инспирација во различни Божиќ вкусови од Indiska. Нивната страст за боја, форма и дезени се рефлектира во нивната Божиќ колекција со свои етнички инспириран стил, Боемски Модерен.

 

Indiska

 

 

Indiska има многу специфичен шарм, бидејќи тоа е мешавина на скандинавските естетски и индиската култура. И ако пребарувате преку нивниот каталог ќе видите во секој еден производ - боите, на моделите, сè што потсетуваат на овој однос. Една нова Webshop дека бродовите кон ЕУ и Норвешка ја отвори оваа година и е добро вреди да се посети. Прочитај Повеќе

Дома турнеја - Вила во живо

Дома турнеја оваа недела оди во Вила во живо во јужна Шпанија. А вила со еден груб и лични декор и специјален селски шарм на санираните мебел меша со некои минималистички модерен парчиња. Понекогаш во судир со луксузни предмети кои се распадне преглед на едноставност и зајакнува тоа.

 

Home tour VillaLive

 

Вила во живо е на одмор дома за голем норвешки семејство. А рустикални и “Доста” Вилата содржи сето семејство со седум деца сака да уживаат во долго топли денови за целото лето. Нешто што ретко се дома во Норвешка. Семејството сака малку поинаков одморалиштето од она што е типично за скандинавските кога купуваат имот во јужна Шпанија. Тие сакаа да се мешаат едноставен скандинавски стил со рустик жив Медитеранот внатрешен дизајн, под влијание на културата и атмосферата на Шпанија. Резултатот е пријатна рустикален лични Главна со едноставен и опуштено чувствувам. Прочитај Повеќе

Bunad Ќебиња од Андреас Engesvik

Bunad Ќебиња е серија на ќебиња лансиран во текот на Дизајн Лондон фестивал, Септември 2012. Инспириран од традиционалните Норвешка народна носија, Норвешки дизајнер Андреас Engesvik создаде серија на чиста волна ќебиња кои се одликува со шарени Шеврон ленти. Bunad ќебе воведува оваа богата традиција во нашиот секојдневен средини и interiors.The совршен Божик подарок за секој кој цениме и прекрасен дизајн и норвешки народни традиции.

 

Bunad

 

Костимот Ќебиња претставува поедноставување и пренесување на норвешкиот народни носии. Костимот Ќебе е нов производ категорија, која ги опфаќа препознатлив аспекти од овие костимот традиции. Bunads се составени од боја во однос - тоа значи дека составот и распоредот на површини. На bunad е дополнително составена во серија на различни материјали и техники, како што везови, детали цвест, бисери, волна, лен, метал и така натаму. На Bunad Ќебиња претставува поедноставување и пренесување на норвешкиот народни носии. Прочитај Повеќе

Насловна турнеја – Вила Луз

Дома турнеја на зашеметување Вила Луз, неверојатна вила во Ибица со топла, рустикален, едноставен и опуштено чувствувам. Сакам убава отворено објекти и убава на оваа импресивна вила нуди современи лесни и воздушести стил.

 

Home tour

Прочитај Повеќе

Bloomingville Есен Зима колекција 2012

Данскиот бренд Bloomingville нуди колекција на мебел и декоративни додатоци за вашиот дом во духот на нордиските природата. Во нивниот нов каталог Есен Зима колекција 2012 постојат парчиња креирани од страна на ко-креаторот на брендот, Betina Печати, но, исто така гроздобер парчиња акцент понекогаш Fairtrade. Нивната колекција е убаво претставени преку мека и пријатна атмосфера, што го прави сакате да купам сè. Јас сум толку возбуден за новиот топли и природни Bloomingville колекција која ќе биде достапна во продавниците околу овие денови!

 

Bloomingville

Прочитај Повеќе

Свежо чувство Тајван

Свежо чувство Тајван ќе ја покажат најдоброто од тајванската дизајн за прв пат во Шатор Лондон. Свежо чувство Тајван претставуваат countrys уникатен дизајн приказна, брцнувајќи во своето минато, сегашност и иднина за инспирација. Тие оживување и reinventing традиционалните техники и материјали, додека кршење на новото тло за изградба на 21-от век тајванската естетски.

 

Fresh Sense Taiwan

 

Свежо чувство Тајван ќе го прослави иновативен дизајн од домашните студиа и нагласи countrys посветеност на креативните индустрии. Taiwans богатото наследство и разновидно општество, заедно со своите производствени капацитети и глобална перспектива, ставете ја во добра позиција да се забрза развојот на својата креативна економија. Свежо чувство Тајван изложен на најдобар нов тајванската дизајн во Лондон ќе се гради нови односи и да се изгради репутација на меѓународно ниво. Прочитај Повеќе