Lifestyle, за внатрешни работи, дизајн & фенг шуи

Tag: сликам

Autarchy од FORMAFANTASMA

Andrea Trimarchi и Симоне Farresin се италијански дизајнери зад Einhoven-базирани дизајн студио со убава име FORMAFANTASMA. Нивниот проект Autarchy оддава почит на некомплицирани, едноставна и секојдневното. Проектот се веќе видени во неколку познати списанија и дизајн настани, но се уште е вреди да го прикаже и годинава.

 

Autarchy

 

Autarchy е инсталација која предлага автономен начин на производство на стоки и подвлекува хипотетичко сценарио каде одредена заедница е прифаќање на спокоен и самоналожен ембарго каде што природата е лично одгледува, собираат и обработуваат, да се хранат и да алатки за да им служи на човечките потреби.

Прочитај Повеќе

Улица Седишта

Улица Седишта е за мебел на проектот развиен од страна на bade Stageberg Кокс за Пјер 94 Кафе Бар во Оклопницата Покажи. На 50 столици, пронајдени оставени на улиците на Њу Јорк, беа поправени и даде нов живот со наметка на такси кабината жолта боја. На дното на секој стол има печат и документирани со датумот и локацијата што била вратена.

 

Street Seats

 

Street Seats

 

Street Seats

 

Најде преку Дизајн Арката

 

 

Мур жолта инспирација тука на purodeco утре!

 

 

Тиркизниот и аква

Тиркизна & Аква се одлични бои за топло лето, барем за нас во Шпанија ... Речиси секој ужива боите на океанот и бледо блузот од небото во сите различни множества на нијанси, нијанси и нијанси. Постои нешто смирување околу за трошење на аква или тиркизна се чини да се ослободи умот.

Turquoise

 

Јас отсекогаш сум бил многу драг на и фасциниран од бои. Иако имам веќе долго време се користи неутрална база дома, Јас постојано се додаваат нови бои во однос на различни детали. Но јас постојано ги променам моите “боја расположение” како и прекинувач бои директно како што е. Често се прашувам зошто јас ненадејно се почувствувате потреба од одредена боја. Оваа есен јас почнувам да учат на фенг шуи и се надевам дека ќе дознаам повеќе за тоа зошто е тоа така. Јас постојано ќе го споделат идеи и нови знаења со моите читатели тука на purodeco. За сега се надевам дека ќе уживате во овој поздравниот на светли бои!

 

Turquoise

 

Тиркизна и аква се многу слични и луѓето често се збунети за тоа како многу аква и тиркизниот изгледаат како. Тие се и сина зелена. Сепак, тиркизниот има релативно позелени сенка над неговата сина сенка во споредба со аква која го има истиот нијанси на сина и зелена.

 

Turquoise

 

Според Фенг шуи, тиркизниот или аква може да се користи како сина или зелена боја за да влијаат на животната средина. Тоа претставува флуидност, движење на нови идеи, лекување и расте. Врз основа на шема Bagua, најдобро е кога се користи во здравје и семејство (централно-левичарска) и знаење и само-култивирање (предниот лев) делови на еден дом. Користење на компас насоки, аква / сина зелени е најдобар се користи во Северна и Источна делови на вашиот простор. Јас едноставно не можам да дочекам да дознаете повеќе во врска со овој!

 

Фрлите поглед тука и кликнете на сликите за да ја видите каде што сите овие убави Тиркизна и аква слики доаѓаат од!

 

 

 

Ruskii + Ruskii пресврт на Енрико Zanolla

Ruskii е збирка на суспензија светилки кои плаќаат данок на убавината и уникатноста на Свети. Василиј соборен храм во Москва. Дизајнирано од Италија базирана на дизајнер Хенри Zanolla за Торонто со седиште на компанијата АЦЕ.

 

Ruskii

 

Серијата беа презентирани во текот на светлината зграда 2012 во Франкфурт. Светилки се произведени во целост на керамички. Ruskii е солидна и артикулирана и Ruskii Пресврт е женски, игрива и софистициран парче. И во убави рачно насликани достапен во црна, бело, сребро или злато метал крошна.

Прочитај Повеќе

Фотограф & стилист Ребека Њупорт

Сум видел овие слики неколку пати низ веб-, но јас само треба да ги сподели тука бидејќи сметам дека ова слатко бонбони палета е Прекрасната! Фотографија и стилист Ребека Њупорт има портфолио полн со убави и женствени слики; Јас многу го сакам идејата на насликаните лажици во варовит мат боја.

 

Rebecca Newport

 

Ребека Њупорт мртвата природа фотографии комбинираат бистро око на уметникот за боја, форма, светлина и аранжман врз основа на нејзината долгогодишно искуство. Таа е стилист за ентериери, уште живот и начин на живот и исхрана реквизитите со седиште во Лондон.

Прочитај Повеќе

Марокански дизајн ѕид матрици

Морам да признаам, Јас многу го сакам идејата за stenciling ѕид и тоа е одлична алтернатива за позадина. Ѕид матрици се најдобри украсување алатка, тоа е навистина само боја & матрицата! Ta, имаш целосно нов изглед на вашата соба или таванот!

 

 

Оваа збирка на Марокански дизајн ѕид матрици вклучува allover матрици, границата матрици, мотив матрици, и други Мароко модели создадени од страна на Кралската Дизајн Студио основачот Melanie кралски на нејзиното сликарство патувања во Маракеш, Мароко. Биде инспириран од возбудливи проекти создадени со нашите Марокански матрици во Матрицата идеи Блог.

Прочитај Повеќе

Капе светилки

Метал скулптура или дизајн објект, на ламбата Упс! донесе еден допир на оригиналност во вашиот ентериер. Ова примамливо светилка изненадувања од својата линија и се вклопува во било кој стил на декор за оние кои сакаат да изненади!

 

Прочитај Повеќе

Половина натопена начинот на Мароко

Еве уште инспирација за половина намалена, а половина насликани декор, овој пат под влијание на марокански внатрешен дизајн стил.

 

 

А едноставна идеја да се создаде атмосфера Мароко е да се користи рачно изработени Havtorn садови и лонци на каменина од ИКЕА. Користете неколку нијанси на обичните ѕидни бои, dipp садови и садови и нека конечниот резултат да биде малку случаен избор! Бојата се суши за помалку од два часа и добива еден убав мат финиш.

 

 

Убави килими, растенија и ме нахранија изгорена тонови произведе една хармонична и пријатна атмосфера на скандинавските-бело соба.

 

 

преку Livet Hemma

 

Половина насликани ѕидови

Дали сте во потрага за да додадете повеќе боја на вашиот внатрешни простори? Сликарство твоите ѕидови во две бои може да биде совршено решение. Две-тон и половина насликани ѕидови ѕидови може да се освежи шема, додадете елеганција на една соба, или да ви помогне смени димензионални изгледот на вашиот простор.

 

Half painted walls

Прочитај Повеќе

Преведете ја песната на птица од Кеј Bojesen

Во пролет 2012, нова креација од Кеј Bojesen Данска Летаат на задоволство на навивачите од сите возрасти: Преведете ја песната на птица од Кеј Bojesen. Тоа е досега непознат дизајн креирано од Кеј Bojesen во 1950-тите, но никогаш не се стави во производство, до сега. Ние кандидатурата Рут, Pop-, Ото, Kay, Петар и Сонце топло добредојде на прекрасни животни Bojesen семејство и предвидуваат дека шест шарени личности брзо ќе најдете пријатели меѓу дизајн љубовници во светот.

 

Прочитај Повеќе

Едноставно Slowwood

Холандската компанија Slowwood прави вонвременски, добар квалитет на мебел со суровини и елеганција и мало влијание на нашата планетата. Нивните еко-пријателски мебел е рачно изработени со љубов и внимание од страна на локалните занаетчии во Холандија, користење на цврсто дрво, 100% природни бои и минерални еколошки бои. Некои бои земе една недела да се исуши! Бавниот аспект ...

 

Прочитај Повеќе

Pantone курви

Што е подобро од комбинирање на вашата љубов на дизајнот & боја со вашата љубов на храна? Француската храна дизајнер Emilie де Griottes неодамна беше овластена од страна на француските кулинарски списание Fricote да се создаде посебна карактеристика за нивните најновото издание. А гениј идеја дека би сакал да се јаде секој ден за појадок!

 

Прочитај Повеќе